"Център за обществена подкрепа" е комплекс от социални услуги, свързани с превенция на изоставянето, превенция на насилието и отпадане от училище, деинституционализация и реинтеграция на деца, обучение в умения на самостоятелен живот и социална интеграция на деца от институции, консултиране и подкрепа на семейства в риск, оценяване и обучение на бъдещи приемни родители и осиновители, консултиране и подкрепа на деца с противообществени прояви.Целеви групи и потребители:
- Деца от 0 до 18 години в риск и техните семейства;
- Семейства, при които има риск от изоставяне или настаняване на детето в специализирана институция;
- Семейства, при което има риск от разрушаване на семейните връзки и отношения;
- Семейства, чиито деца са настанени в специализирана институция или в друго семейство – приемно или при роднини и близки;
- Семейства с деца със специални потребности;
- Семейства, които не могат да се справят с проблемите и търсят професионална подкрепа за отглеждане и възпитание на детето;
- Деца от специализирани институции, на които предстои извеждане от институцията;
- Деца от общността, за работа по превенция на рисковото поведение;
- Деца, отпадащи и отпаднали от училище;
- Деца жертва на насилие;
- Деца настанени в семейства на роднини и близки;
- Неглижирани деца;
- Родители, нуждаещи се от подкрепа.
КАК ДА ИЗПОЛЗВАТЕ УСЛУГИТЕ НА “ЦЕНТЪР ЗА обществена подкрепа”?
„Услуги в „Център за обществена подкрепа“- гр. Ловеч можете да получите еднократно, краткосрочно или дългосрочно, в зависимост от Вашите потребности.
Заявление за ползване на социалната услуга можете да подадете при нас в Центъра или в Дирекция “Социално подпомагане”- гр. Ловеч.
Социални услуги от „Център за обществена подкрепа“ се предоставят и след издадено направление- за деца или заповед- за възрастни, от Дирекция „Социално подпомагане“.
Можете да ни потърсите на място, по телефона или на e-mail и наш служител ще се свърже с Вас за да предложи конкретни услуги.
aдрес: гр. Ловеч, ул."Св. Св. Кирил и Методий" №28,
бл. Армеец; e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
тел: 068/602 928; 0876 55 25 72
- Весела Цанкова- мениджър СУ, юрист, експерт социални дейности, с 10 год. професионален опит в системата на социалните услуги.
- Милена Иванова- социален работник
- Ралица Михайлова- психолог
- Венета Петкова- психолог
- Деница Христова - сътрудник социални дейности
ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДАВАНЕ, РЕГИСТРИРАНЕ И РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ЖАЛБИ В ЦЕНТЪР ЗА ОБЩЕСТВЕНА ПОДКРЕПА
Всеки потребител или негови роднини имат право да подават жалби в писмена или устна форма.
- Жалби се подават до Мениджър социална услуга – в устна или писмена форма, до Управителен съвет на СГИ- гр. Ловеч“- в писмена форма;
- Всяка жалба се вписва в регистър за жалбите и се разглежда от Комисия по жалбите, сформирана със заповед на Мениджър СУ .
- Срокът за разглеждане на жалба е 7 дена. Комисията изготвя доклад по случая, въз основа на който се изготвя писмен отговор до жалбоподателя.
- Срокът, в който се уведомява жалбоподателят е 10 дни от датата на разглеждане на жалбата или по-кратък, ако обстоятелствата го изискват.
- Несъгласия с решенията и констатациите на Комисията по жалбите могат да бъдат отправени до Мениджър на ЦОП, по установения вече ред.
- Не се ограничават проблемите, по които могат да се подават оплаквания.
При повторно постъпване на жалба:
- Ако се отнася до предоставяната социална услуга Център за обществена подкрепа – по жалбата се свиква Комисия по жалбите в разширен състав, плюс двама допълнителни членове, които са представители на външни институции – ДСП, Община Ловеч и др.
- Комисията работи по установения по-горе ред.